Kombinera karriär och föräldraskap

Ringar på vattnet

Ett av våra mål med F-gruppen är att alla föräldrar skall få inspiration och verktyg för att driva sin egen utveckling under småbarnsåren. Genom att visa exempel på hur andra har lyckats och dela med oss av tips och råd vill vi sprida inspiration som ringar på vattnet och visa att det är fullt möjligt att fortsätta utvecklas under småbarnsåren!

Glädjande nog så ser vi att de aktiviteter som vi satte igång i Stockholm, för drygt 3 år sedan, uppskattas av våra medlemmar och föreläsare. Detta resulterar i en stadig ström av nya deltagare och kontakter som vill starta upp F-gruppen i nya städer.

 

Närmast på tur står Hässleholm och Uppsala! Båda städerna kommer inom kort att presentera sina planer för vårterminen 2018 – så håll utkik här samt i våra sociala kanaler!

 

Har DU vänner och bekanta i Hässleholms- eller Uppsalatrakten så bjud gärna in dem till F-gruppen. Vår slogan ”F-gruppen för din personliga utveckling under småbarnsåren” förklarar vad vi erbjuder våra medlemmar och följare. Vi finns till för alla småbarnsföräldrar som är intresserade av sin egen utveckling genom att erbjuda inspirationsföreläsningar, nätverksträffar, artiklar, utbildning, tips och trix. Det unika med vårt nätverk är det faktum att barn är välkomna på våra evenemang. Av den anledningen är många av våra medlemmar och deltagare på föreläsningarna föräldralediga men det är inget krav.

 

Vill du att F-gruppen skall komma till din stad? Hör av dig till oss så diskuterar vi hur vi kan starta något tillsammans!

Hälsningar Ylva (ylva@f-gruppen.se) & Emelie (emelie@f-gruppen.se)

 

Anmäl dig till F-gruppen i Hässleholms första inspirationsföreläsning och lunch här.

Spåra från din sida.

Ylva

With a high engagement level, strong analytic skills and a passion for business development and customer contacts I’ve been driving my career towards marketing and sales roles. After 8 years in different marketing positions in Philips Consumer Lifestyle in the Nordic region I left the consumer electronics business to become Head of the Nordic Marketing organization in Luxottica. Luxottica is the leading producer and distributor of sun and prescription eye wear, with a brand portfolio including Ray-Ban, Oakley, Prada, Armani and Chanel. To further broaden my knowledge base and understanding for different business models and industries I took on a role as commercial manager in a Start-up life science Company, called Cellaviva, in March 2015. I have several years of people management experience, with up to 12 direct reports. I’m leading by example and use my personal engagement and goal orientation to inspire and get commitment from my coworkers. As a member of the Nordic Management Team in Philips and in Luxottica I have been responsible for the overall business strategy, in close cooperation with the sales Director. In my spare time I'm pursuing a dream of mine as I'm running a career network in Stockholm, Gothenburg and Karlstad, and empowering career parents.

Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att skriva kommentarer.
F-Gruppen